Congress out 118 List of candidates for Maharashtra Assembly election 2014

Congress releases first list of 118 candidates for Maharashtra Assembly election 2014 today 25th September 2014

Maharashtra CM, Ministers Among 118 Congress MLA Candidate name for Assembly Polls. Below are the list of candidate announced by

Indian National Congress (INC) Party Candidate List  for Maha Vidhan Sabha Election 2014

Maharashtra Chief Minister Prithviraj Chavan -Karad South seat

Narayan Rane -Kudal assembly seat Assembly Constituency

Radhakrishna Vikhe Patil -Shirdi Assembly Constituency

Balasaheb Thorat -Sangamner Assembly Constituency

Rajendra Darda -Aurangabad East Assembly Constituency

Harshvardhan Patil -Indapur Assembly Constituency

Patangrao Kadam -Palus Kadegaon seat Assembly Constituency

 Rohit Deepak Tilak, son of great grandson of Lokmanya Tilak- Kasba Peth  Assembly Constituency in Pune city.

Amit Deshmukh   – Latur Assembly Constituency

Praneti Shinde- Solapur Assembly Constituency

No & Name of Constituency Candidates selected
1 Akkalkuwa – ST Adv. K.C. Padvi
2 Shahada – ST Padmakar Vijaysingh Valvi
4 Nawapur – ST Surupsing Naik
5 Sakri – ST Dhanaji Sitaram Ahire
8 Sindkheda Shamkant Raghunath Saner
9 Shirpur – ST Kashiram Vechan Pawara
11 Raver Shirish Madhukarrao Chaudhari
19 Jamner Smt. Jotsna Sunil Vispute
22 Buldhana Harshwardhan Vasantrao Sapkal
23 Chikhli Rahul Siddhivinayak Bondre
26 Khamgaon Dilipkumar Gokulchand Sananda
28 Akot Mahesh Sudhakarrao Gangane
29 Balapur Sayyed Natikoddin Khatib
33 Risod Amit Subhashrao Zanak
36 Dhamangaon Railway Virendra Walmikrao Jagtap
39 Teosa Adv. Yashomati Chandrakant Thakur
41 Melghat – ST Kewalram Tulshiram Kale
42 Achalpur Aniruddha Deshmukh
44 Arvi Amar Sharad Kale
45 Deoli Ranjit Pratap Kamble
49 Savner Sunil Chhatrapal Kedar
52 Nagpur South West Praful Vinod Gudade
53 Nagpur South Satish Chaturvedi
54 Nagpur East Abhijeet Wanjari
55 Nagpur Central Dr. Annes Majid Ahemad
56 Nagpur West Vikas Pandurang Thakare
57 Nagpur North – SC Dr. Nitin Kashinath Raut
59 Ramtek Subodh Baburao Mohite
60 Tumsar Pramod Narayan Titirmare
62 Sakoli Sevak Nirdhanji Waghaye
65 Gondiya Gopaldas Shankarlal Agrawal
66 Amgaon – ST Ramratanbapu Raut
67 Armori – ST Anandrao Gedam
68 Gadchiroli – ST Sau. Sauguna Pentaram Talandi
70 Rajura Subhash Ramchandra Dhote
73 Brahmapuri Vijay Wadettiwar
74 Chimur Avinash Warjurkar
76 Wani Wamanrao Kasawar
77 Ralegaon Prof. Vasant Chindhuji Purke
82 Umarkhed- SC Vijayrao Yadavrao Khadse
84 Hadgaon Madhavrao Pawar
86 Nanded North D.P. Sawant
87 Nanded South Omprakash Pokarna
90 Deglur – SC Raosaheb Antapurkar
91 Mukhed Hanumantrao Patil
93 Kalamnusi Santosh Kautika Tarfe
94 Hingoli Bhaurao Baburao Patil
95 Jintur Ramprasad Bordikar
101 Jalna Kailash Gorantyal
104 Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi
106 Phulambri Kalyan Vaijanatrao Kale
108 Aurangabad West – SC Jitendra Dehade
109 Aurangabad East Dr. Rajendra Darda
112 Vaijapur Dr. Dinesh Pardeshi
114 Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid
124 Nashik Central Shahu Sahadevrao Khaire
127 Iqatpuri – ST Smt. Nirmala Ramesh Gavit
130 Palghar – ST Rajendra Dhedya Gavit
133 Vasai Michael Furtado
136 Bhiwandi West Shoyeb Guddu Khan
146 Ovala – Majiwada Smt. Prabhat Prakash Patil
148 Thane Narayan Shankar Pawar
153 Dahisar Smt. Sheetal Ashok Mhatre
155 Mulund Sapra Charan Singh
158 Jogeshwari East Rajesh Prabhushankar Sharma
159 Dindoshi Rajhans Dhananjay Singh
161 Charkop Bharat Pranlala Parekh
162 Malad West Aslam Shaikh
164 Versova Baldev Vasantsingh Khosa
165 Andheri West Ashok Bhau Jadhav
166 Andheri East Suresh Hiriyanna Shetty
167 Vile Parle Krishna Shripad Hegde
168 Chandivali Naseem Khan
170 Ghatkopar West Pravin Velji Chheda
173 Chembur Chandrakant Handore
175 Kalina Kripashankar Singh
177 Vandre West Baba Jiasuddin Siddique
178 Dharavi – SC Smt. Varsha Gaikwad
179 Sion Koliwada Jagganath Shetty
180 Wadala Kalidas Kolambkar
184 Byculla Madhukar Chavan
185 Malabar Hill Adv. Sushiben Shah
186 Mumbadevi Amin Amirali Patel
187 Colaba Smt. Anni Sitambalam Shekhar
190 Uran Mahendra Tukaram Gharat
191 Pen Ravindra Dagadu Patil
192 Alibag Madhukar Shankar Thakur
200 Indapur Harshawardhan Patil
203 Bhor Sangram Anantrao Thopte
209 Shivajinagar Vinayak Mahadeo Nimhan
214 Pune Cantonment – SC Ramesh Anandrao Bagawe
215 Kasba Peth Rohit Deepak Tilak
217 Sangamner Balasaheb Thorat
218 Shirdi Radhakrishna Vikhe Patil
220 Shrirampur – SC Bhausaheb Malhari Kamble
225 Ahmednagar City Satyajit Sudhir Tambe Patil
234 Latur Rural Trimabak Shrirangrao Bhise
235 Latur City Amit Vilasrao Deshmukh
238 Nilanga Ashok Patil Nilangekar
239 Ausa Basavraj Madhavrao Patil
240 Umarga – SC Kisan Nagnath Kamble
241 Tuljapur Madhukarrao Chavan
248 Solapur City North Vishwanath Chakote
249 Solapur City Central Ku. Praniti Shinde
250 Akkalkot Siddharam Mhetre
251 Solapur South Dilip Bramhadev Mane
260 Karad South Prithviraj Chavan
267 Rajapur Rajendra Yashwant Desai
269 Kudal Narayanrao Rane
274 Kolhapur South Satej @ Bunty Patil
275 Karvir P.N. Patil
276 Kolhapur North Satyajit Shivajirao Kadam
278 Hatkanangle – SC Jaywant Awale
279 Ichalkaranji Prakash Kallapa Awade
280 Shirol Appasaheb @ S.R. Patil
282 Sangli Madan Vishwanath Patil
285 Palus-Kadegaon Dr. Patangrao Kadam
286 Khanapur Sadashivrao Patil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *